Nielen sanita samotná, ale aj vodovodné batérie do kúpeľne si zaslúžia správnu starostlivosť. Len ak sa budete o ne pravidelne starať a dobre ich udržiavať, budú stále krásne vyzerať a perfektne vám slúžiť. Starosť o batérie nie je nijako náročná a zaberie len pár minút: riaďte sa našimi tipmi a pôjde vám to ľahko od ruky, výsledok vás pritom oslní.
Nie je snáď nič horšieho než zašlá batéria s nánosmi vodného kameňa v inak dokonale čistej miestnosti. Pritom stačí batériu po každom použití utrieť jemnou handričkou. Zbavíte ju tým zvyškov vody, ale aj ďalších nečistôt (make-upu, kozmetiky a pod.), ktoré sa tak na jej povrchu nebudú mať šancu vôbec usadiť.
Pozor na voľbu materiálu: dajte prednosť bavlne pred utierkami z mikrovlákna (na drôtenku rovno zabudnite!), zodpovedné za jemné škrabance a trvalé poškodenie batérie, ktoré už bohužiaľ nie je možné opraviť.
Kúpeľňové (aj kuchynské) batérie vždy ošetrujte čistiacim prostriedkom bez agresívnych chemikálií: vyhnite sa chlóru, amoniaku, kyseline chlorovodíkovej, octovej aj mravčej. Na iné účely si nechajte aj prostriedky s drsnými čiastočkami, ako je napríklad piesok. Len tak predídete poškodeniu batérie, či dokonca tomu, že sa z nej pochrómovaný povrch začne úplne odlupovať.
Vedľa nešliapnete s obyčajným mydlom, prostriedkami na báze kyseliny citrónovej alebo napríklad koncentrovaným sprejom Fila Filaviabagno. Ten odstraňuje vápenné usadeniny, dokáže povrchom vrátiť ich pôvodný lesk a okrem batérií ho využijete aj na sanitu, obklady a dlažbu alebo zrkadlá.
Nie je batéria ako batéria. Aké typy existujú? Zistíte v článku.
Čistiace prostriedky nikdy nestriekajte alebo nelejte priamo na batérie, mohli by sa usadzovať v záhyboch a opäť materiál dlhodobo poškodzovať. Namiesto toho prípravok naneste na navlhčenú handričku a batériu s ním utrite. Nechajte krátko pôsobiť (riaďte sa vždy pokynmi výrobcu čistidla), opláchnite vodou a na záver batériu utrite do sucha jemnou utierkou.
Niektoré batérie sú doslova klenotom kúpeľne. Zoznámte sa s FIMA Carlo Frattini.
Aby sa na batériách neusadzoval vodný kameň, je potrebné čistiť ich najmenej raz týždenne ak tomu po každom použití utierať. Pokiaľ už na tých svojich ale usadeniny vidíte, nehádžte flintu do žita. Vyskúšajte najprv ocot nariedený vodou alebo citrónovú šťavu, a keď ani to nepomôže, použite špeciálny prostriedok na odstránenie vodného kameňa, napríklad už spomínaný Fila Filaviabagno.
Ak máte doma veľmi tvrdú vodu, stojí určite za zváženie inštalácie špeciálneho prístroja, tzv. zmäkčovača. Boj s vodným kameňom vám uľahčí a výrazne predĺži životnosť vašich batérií aj ďalších zariadení v domácnosti.
Kvalitné vodovodné batérie sú síce veľmi odolné, aj tak s nimi ale konajte „ľudsky“. Pri otváraní, zatváraní a regulovaní teploty vody nepoužívajte silu a ak to nie je nutné, nevoľte ani maximálny prietok. Nielenže tým zabránite rýchlemu opotrebovaniu perlátora a batérie ako takej, ale tiež ušetríte litre vody.
Šetriť (za) vodu sa oplatí. Spoznajte vychytávky, ktoré vám to uľahčia
V neposlednom rade nezanedbávajte ani pravidelnú údržbu batérie. Vyčistiť z času na čas potrebujú aj vnútorné súčiastky, nehovoriac o výmene tých opotrebovaných. Náhradné diely k vodovodným batériám sú väčšinou bežne k dostaniu a ak ste šikovní, zvládnete ich nainštalovať aj sami. Pretekaniu batérie často znamená problém s tesnením: riešte ho hneď, a to ideálne s odborníkom. Toho na pomoc povolajte aj v prípade, že vymieňate celú batériu.
Termostatickú batériu si zamilujete.
Lesk, ktorý sa nedostane cez usadeniny na vodovodnú batériu, vždy chýba celej kúpeľni. Ani tie najluxusnejšie batérie nebudú vyzerať pekne, ak nebude o ne riadne postarané. Rýchle utretie po každom použití a pár minút dôkladnejšej očisty raz týždenne pritom dokážu urobiť pravé divy. Ak si neviete s údržbou batérií rady alebo do svojej kúpeľne hľadáte nový kúsok, príďte sa poradiť a načerpať inšpiráciu do kúpeľňového štúdia Keraservis v Prahe, Brne a Ostrave alebo si rovno vyberte na e-shope.